Magik a iluzjonista – Znaczenie i różnice

Czy pojęcie iluzjonista i magik oznaczają to samo? Czy to są synonimy lub wyrazy bliskoznaczne? To pytanie jest popularne wśród osób nieobytych z wiedzą o sztuce iluzji. Odpowiedź wymaga zagłębienia się w znaczenie tych terminów, ponieważ można odpowiedzieć na to pytanie jednocześnie tak i nie.

W tym artykule przybliżymy znaczenie tych pojęć, sprawdzimy ich historię i wyjaśnimy różnicę między nimi. Dodatkowo, aby doprecyzować zagadnienie, porównamy znaczenie tych słów z trzecim, podobnym terminem prestidigitator. Sprawdzimy również inne określenia na artystę prezentującego sztukę iluzji.

Iluzjonista, magik Konrad Mościński
Iluzjonista, magik Konrad Mościński

Kim jest magik i iluzjonista? Czy różnica to jedynie terminologia?

Zarówno magik, iluzjonista, jak i prestidigitator to osoba wykonująca sztukę iluzji. Magik jest określeniem bardziej potocznym, mniej formalnym. Przez swoją językową prostotę, jest często używanym przez większość społeczeństwa. Bardziej oficjalną i elegancką formą jest iluzjonista.

Dobrym przykładem na zrozumienie tego językowego niuansu jest porównanie słów muzyk i grajek. W kontekście skromnego, ulicznego artysty obydwa słowa wydają się bardzo zbliżone i poprawne. Sytuacja się zmienia, kiedy rozmawiamy o profesjonaliście, twórcy o ugruntowanym dorobku artystycznym. Pojęcie grajek w takim przypadku może już przybrać charakter pejoratywny.

Oczywiście nie należy tego rozumować w sposób zero-jedynkowy, ponieważ wszystko zależy od kontekstu. Komplement o artyście „dobry magik” nie zostanie odebrany przez niego negatywnie. Znajdą się również wykonawcy, którzy z dumą będą nazywać się głównie magikami czy w powyższym przykładzie grajkami.

Czy określenie magik jest błędne?

Magiczne społeczeństwo najbardziej utożsamia się z określeniem iluzjonista. Na dowód tego, można przytoczyć przykład nazwy polskiego, co prawda już praktycznie nieistniejącego stowarzyszenia – Krajowy Klub Iluzjonistów. Nazwa pokazuje, że już podczas jego zakładania w latach 80. XX wieku, forma iluzjonista była branżowo dominująca.

Zapytajmy o zdanie profesjonalnego Iluzjonistę Konrada Mościńskiego:

„Moim zdaniem, słowo magik jest mniej profesjonalnym określeniem iluzjonisty. Obecnie, na podstawie mojej magicznej działalności, zauważam poszukiwania frazy magika głównie w kontekście pokazów iluzji dla dzieci. Dla dorosłych i w innych kontekstach, klienci częściej poszukują iluzjonisty niż magika. Uważam się bardziej za iluzjonistę niż magika. Tak też sugeruję nazywanie mnie. Niemniej nie obrażam za takie określenie, ponieważ trudno obrażać się na językową rzeczywistość.”

Jak widać, magik w kontekście pokazów dla dzieci może być tak popularny, ponieważ część klientów, z racji docelowej dziecięcej grupy odbiorców, może uznawać taką atrakcję bliższą do animacji, niż do prawdziwego przedstawienia artystycznego.

A może prestidigitator?

Ciekawym przypadkiem jest nazwa prestidigitator. To starodawny termin na iluzjonistę. Jest na ten moment na tyle mało popularne, że najczęściej jest znane tylko przez starsze osoby. Młodsze osoby praktycznie nie znają tego słowa.

Oczywiście istnieją również inne synonimy, jak na przykład sztukmistrz, ale są to już rzadziej używane pojęcia. Niektórzy stosują konkretne synonimy pod dany charakter wykonawcy, np. sztukmistrz jako artysta, którego magia polega bardziej na zręcznościowych trikach, typowej klasycznej sztuce. Są to jednak subiektywne odczucia i nie trzeba się nimi kierować.

Pokaz iluzjonisty kontra pokaz magika

Bez względu na nazewnictwo, magik i iluzjonista zajmują się sztuką iluzji. Są różne specjalizacje. Jedni prezentują mikroiluzję z drobnymi przedmiotami przy stoliku, inni realizują duże przedstawienia na scenie. Niektórzy występują głównie dla dorosłych, inni tylko dla dzieci. Jest to konkretna specjalizacja danego artysty i nie jest bezpośrednio powiązana z terminologią magik czy iluzjonista.


Zaproś magika lub iluzjonistę na swoją imprezę

Bez względu na terminologię artysty, magik lub iluzjonista prezentuje pokazy iluzji. Przedstawienia mają na celu zademonstrowanie zjawisk sprzecznych z prawami fizyki. Spektakle są obecnie mocno rozrywkowe i artystyczne. Dla iluzjonistów ważniejszą kwestią od samego pokazywanego triku jest sposób prezentacji.

Profesjonalizacja iluzjonistów spowodowała, że pokazy iluzji są popularną atrakcją artystyczną podczas drobnych imprez prywatnych i dużych imprez masowych. Obecnie wręcz każdy może zamówić pokaz iluzji dla dzieci na drobnej imprezie urodzinowej dziecka lub pokaz iluzji dla dorosłych na imprezie firmowej.

Możliwych magicznych okazji może być tak wiele, że najlepiej skontaktować się bezpośrednio z doświadczonym iluzjonistą i opisać swoje potrzeby.