Prestidigitator – Historia, znaczenie i etymologia
Słowo prestidigitator wydaje się dość tajemnicze. Co ono oznacza i z czym jest związane? Trudno wydedukować na pierwszą myśl, kim jest osoba nazywana prestidigitatorem. Można uznać, że jest to idealne hasło do krzyżówki lub innego quizu. Okazuje się jednak, że jest to zwrot określający konkretnego artystę, znanego przez każdego z nas.
W tym artykule dowiesz się, kto to jest prestidigitator i jak obecnie nazywamy taką osobę. Po przeczytaniu artykułu uzyskasz kompletną wiedzę w pigułce na ten temat. Gotowy? Zapraszam do lektury.
Kim jest prestidigitator? Co to znaczy?
Prestidigitator to starodawne, archaiczne określenie na iluzjonistę — osobę zajmującą się sztuką iluzji. Jest to obecnie mało znane i rzadko używane nazewnictwo. Znacznie częściej używa się na taką osobę sformułowania iluzjonista lub magik. Innymi synonimami są również sztukmistrz, mag czy kuglarz – chociaż ostatnie również pojawia się stosunkowo rzadko w słowniku wielu osób rozmawiających na temat pokazów iluzji czy iluzjonistów.

Prestidigitator – Etymologia i historia określenia
Słowo prestidigitator pochodzi z 2 języków — włoskiego presto (szybko) oraz z łacińskiego digitus (palec). Prestidigitator to dosłownie zręczny artysta, którego umiejętności bazują na sprawności palców i dłoni. Taka wprawa pozwala na wykonywanie skomplikowanych manipulacji wieloma rekwizytami – takimi jak karty, sznury, monety. Prestidigitator potrafi sprytnie ukrywać i kontrolować w dłoni wiele przedmiotów.
Najstarsze dowody istnienia słowa prestidigitator pochodzą z początku wieku XVIII. Pierwszy raz tego określenia użył Anthony Ashley-Cooper — brytyjski filozof i etyk. Bardziej powszednie korzystanie z tego słowa to wiek XIX.
Pierwszy polski prestidigitator Antoni Siedlecki
Najstarsze afisze promujące pokaz polskiego prestidigitatora pochodzą z lat 70. XIX wieku. Informują o biletowanych przedstawieniach Antoniego Siedleckiego — artysty urodzonego w 1841 roku w Krakowie. Z wykształcenia był aktorem, ale karierę zyskał dzięki swojej magicznej działalności.
W swoich programach prezentował różnorodny repertuar, w tym również triki mentalne. Nawiązywał interakcję z widownią. Używał stosunkowo niedużo rekwizytów, wykorzystując swoją zręczność. Jeździł ze swoimi spektaklami po największych polskich miastach m.in. Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Jego popisowym, a zarazem szalonym trikiem, było chwytanie w powietrzu kuli wystrzelonej z pistoletu w jego kierunku.
Jak zobaczyć pokaz prestidigitatora
Współcześnie, aby zobaczyć sztukę iluzji w wykonaniu prestidigitatora, należy szukać usługi iluzjonisty. Pod takim synonimem obecnie większość artystów ogłasza się w Internecie.
Zawodowym przedstawicielem tego fachu w południowej części Polski jest Iluzjonista Konrad Mościński. W ofercie posiada zręcznościowe triki niczym u klasycznego prestidigitatora, jak i nowoczesne pokazy iluzji dla firm, polegające na wykorzystaniu iluzji jako magicznej rozrywki.
Przypisy
-
Oxford English Dictionary
https://www.oed.com/dictionary/prestidigitator_n ↑ -
Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/600148/edition/570190 ↑